Strona www używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk, logowania do strony. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Ustawienia te można zmienić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie cookies. Więcej informacji na stronie: https://www.kompozyty.com.pl/polityka_prywatnosci,s335.html

Laminowanie ręczne Lay-Up

        Laminowanie ręczne (Lay-Up) - podstawowa, najprostsza, ręczna metoda produkcji laminatów poliestrowo szklanych w formach otwartych.

Laminowanie ręczne Lay-Up - kolejne etapy laminowania:

  • Laminowanie wykonuje się w formach przygotowanych przez dział konstrukcyjno modelarski.
     
  • Pierwszą warstwą nakładaną na formę jest ciekły żelkot, zwykle w kolorze białym, na gotowym wyrobie będzie to warstwa wierzchnia. Żelkot może być nakładany ręcznie lub za pomocą pistoletu (natrysk żelkotu).
     
  • Po utwardzeniu żelkotu do stanu umożliwiającego nakładanie maty i przesycanie jej żywicą następuje nałożenie pierwszej warstwy maty i ręczne przesycanie jej żywicą.
     
  • Kolejne warstwy maty szklanej są układane na formie ręcznie a następnie przesycane żywicą poliestrową za pomocą pędzli, wałków i następnie rolkowane i "dobijane" specjalnymi narzędziami w celu usunięcia bąbelków powietrza. Zwykle nakłada się kilka warstw maty o określonej grubości w zależności od grubości jaka jest wymagana dla gotowego wyrobu.
     
  • Tak wylaminowana część pozostaje w formie do czasu utwardzenia, w stopniu umożliwiającym wyjęcie jej z formy bez uszkodzenia struktury (przełamania, rozerwania).
     
  • Następuje odformowanie detalu (wyjęcie z formy). W zależności od wielkości, stopnia skomplikowania kształtu, prostopadłości ścian, do odformowania wykorzystuje się drewniane kliny, gumowe młotki, szczypce, sprężone powietrze.
     
  • Detal wyjęty z formy jest przenoszony lub przewożony do obcięcia naddatków z laminowania, obcinanie wykonywane jest ręcznie lub na obrabiarce pięcioosiowej CNC. Następnie trafia do pakowania lub działu montażu, tam są wiercone i wycinane otwory konstrukcyjne.
     
  • Po oczyszczeniu form z zabrudzeń i sprawdzeniu jakości ich powierzchni można rozpocząć laminowanie kolejnej części.


Laminowanie ręczne
W zastosowaniach przemysłowych i amatorskich (zwłaszcza szkutniczych) dominuje laminat poliestrowo-szklany, produkowany w kilku zasadniczych technologiach: najpopularniejsze jest ręczne przesycanie żywicą poliestrową ułożonych w formie (matrycy, "kopycie") krzyżujących się warstw mat i tkanin szklanych, przy użyciu pędzli, wałków itp. narzędzi.   żródło: wikipedia.pl

Copyright © 2010 All rights reserved           created by wizja.net